kja___number_4162

Digitálisan tervezhető a fogimplantátumok beültetése – az SZTE Fogorvostudományi Kar Kutatók éjszakáján

Az SZTE Fogorvostudományi Karának előadásain, a Kutatók éjszakáján kiderült, hogy a félelmetes fogimplantátum-beültetés sokkal kevésbé félelmetes, ha megismerjük, milyen digitális tervezéssel végzik. Ugyancsak megtudtuk, hogy a fogszuvasodás korai felismerésére van digitális eszköz; iskolákban, óvodákban érdemes használni, mert a folyamat ilyenkor még visszafordítható.

Az SZTE Fogorvostudományi Karának Kutatók éjszakáján Dr. Karácsonyi Bence fogszakorvos, a Parodontológiai Tanszék tanársegédje a fogimplantátum-beültetés ma már mindennapos digitális tervezését mutatta be. Manapság, mondta, a digitális tervezés az egyik legmodernebb fejlődő része a fogászatnak.


Néhány éve még a páciensnek a szájüregi lenyomatkészítéshez egy öklendeztető mintát kellett harapnia; ezt öntötték ki és küldték át a fogtechnikusoknak. A mai digitális intraorális szkennerek segítségével viszont elegendő, hogy az eszköz kisméretű fejét mozgatják a szájban, és kellemetlen érzések nélkül készül 3 dimenziós felvétel a fogazatról. A digitális tervezéshez egy másik eljárás, a fogászati CT is hozzájárul; e képalkotó eljárás során alacsony sugárterheléssel készül digitális kép a fogfelületről és a fogínyről.


Dr. Karácsonyi Bence egy implantátumtervező szoftver munkamenetén mutatta be, hogy a szkenner és a CT képének egymásra vetítésével egy 3D kép érhető el, amellyel a páciens száján kívül is nagy pontosságú implantátumot és fogpótlást lehet tervezni. Ezen a képen először is megtervezik a leendő implantátum optimális helyzetét. Egyúttal egy fúrósablont is terveznek, amely majd a fogsorra támaszkodva vezeti a fúrót, hogy pontosan a megfelelő helyzetbe kerüljön az implantátum csavarja. A teljes beültetés digitális terve és a fúrósablon képe már ekkor továbbítható a fogtechnikusoknak, akik a még be nem ültetett implantátumra előre tudnak például fogkoronát tervezni.


A gyorsaság azt eredményezi, hogy a páciens a fogának eltávolítása után nem sokkal a beültetett implantátumra gyógyulási fejet, majd ideiglenes koronát kaphat. A gyógyulási fej azért előnyös, mert a csontosodás 2-3 hete alatt a rágás nem terheli az implantátumot. A gyógyulás után az implantátumba egy átmenő csavar segítségével bármikor rögzíthetik a szintén digitálisan megtervezett koronát, ehhez nem szükséges invazív beavatkozás, vagyis vágás nélkül lehetett pótolni a fogat. A fogszakorvos szerint az implantátum digitális tervezése gyorsabbá teszi az eljárást, a fog eltávolítása után rögtön bekerülhet az implantátum. Ez pedig nemcsak azért előnyös, mert a páciens gyorsan pótfoghoz jut, de az állcsont sem esik össze, és a lágy szövetek sem vékonyodnak el a várakozás alatt.


kja___number_4135

Dr. Karácsonyi Bence a digitális implantátumtervezést mutatja be. Fotó: Kovács-Jerney Ádám


A bemutatón kiderült az is, hogy az implantátum helyzetének megválasztása kritikus szempont: – A digitális tervezés a páciens fogazatának 3D modelljéből kiindulva eleve jó helyen jelöli ki az implantátumot - mondja Dr. Karácsonyi Bence. – El kell ugyanis kerülni az állkapocsban futó ideget, vagy azt, hogy akár az idegcsatornát nyomja a beültetett implantátum. A szoftveres tervezés egyúttal a többi biológiai szabályt is betartja: megfelelő mennyiségű csont és lágyszövet lesz az implantátum körül, és megfelelően nagy nyomatéknak tud majd ellenállni, miután becsontosodott. Az implantátumot a következő 1 hónapban nem érheti terhelés, nem mozdulhat meg, amíg a csontosodás kezdeti fázisa zajlik.


Mindent egybevetve Dr. Karácsonyi Bence nagy előrelépésnek tartja az implantátum szoftveres tervezését: – Inkább eltöltök a számítógép előtt 20 percet és megtervezem az implantátumot; ha ugyanis a koronát a páciens szájában akarnánk megvalósítani, az plusz másfél óra körülményes munka lenne. Emellett a sablon használata teljesen kockázatmentessé teszi az implantátum sebészi elhelyezését. Szerintem a páciensnek is, a fogorvosnak is kényelmesebb így.


kja___number_4247

Dr. Khandan Dezfully Alireza: A fogselyem használata is kötelező! Fotó: Kovács-Jerney Ádám


Dr. Khandan Dezfully Alireza közel 20 éve érkezett Szegedre Iránból, az SZTE Fogorvostudományi Karán diplomát szerzett, majd fogszakorvosi vizsgát tett, jelenleg pedig ő a gyermekek kedvenc Oli doktora. A Fogszabályozási és Gyermekfogászati Tanszék tanársegédjeként nemcsak a kutatásban és az oktatásban, de a betegellátásban is dolgozik.


Hatalmasat fejlődött a fogászat, mondja, már csak azóta is, hogy a 2010-es években végzett az SZTE Fogorvostudományi Karán. A fogszuvasodás azonban a régi maradt: krónikus betegség, amelyet a foglepedékben elszaporodó Streptococus mutans és Lactobacius acidophilus baktériumok okoznak azzal, hogy az ételmaradékokból származó cukor lebontásával savat termelnek. Ha a fogfelszín pH-értéke a kritikus 5,5-ös szint alá esik, az ásványi anyagok kioldódnak a berepedezett fog felületéről (egy átlagos kóla 2,6-os pH értékű). A fogzománc hidroxiapatitjából a kalcium- és foszfor-ionok távozását hívják demineralizációnak, ami a fogszuvasodás korai szakaszában remineralizációval visszafordítható, ha a fogfelszínt magas kalcium-, foszfát- és fluortartalmú anyaggal kezelik.


A korai fogszuvasodás felismeréséhez Dr. Khandan Dezfully Alireza a Diagnodent pen nevű digitális eszközt ajánlotta. Az elektromos fogkefénél valamivel nagyobb készülékben egy diódalézer van, ami 655 nanométeres hullámhosszú, vagyis lágy, alacsony frekvenciájú vörös lézerfényt bocsát ki. Az eszköz bizonyos kalibrálások után hanggal is jelzi, ha karieszt észlel és annak fokozata is leolvasható számlapjáról. Két mérési módja is van: egyik a rágófelszínt, másik a fogak közötti mérést végzi el. Szabad szemmel és röntgenfelvételen is nehezen észrevehető, illetve bizonytalanul meghatározható léziók detektálását segíti.


Dr. Khandan Dezfully Alireza felhívta a figyelmet, hogy nemcsak a rendszeres fogmosás fontos, hanem a fogselyem használata is elengedhetetlen. A gyerekeknek puha, nyeles fogselymet javasolt, természetesen „dinósat”. A tanársegéd elmondta, hogy már az első előtörő fogacskánál célszerű az első ellenőrző vizsgálat céljából felkeresni a fogorvost.


Az SZTE Fogorvostudományi Karán a Kutatók éjszakájának további előadásain Dr. László-Menyhárt Tímea fogszakorvos a Trios intarorális szkenner működését, Dr. Árok Anna Zsófia fogszakorvos a fogpótlástanban használt digitális megoldásokat mutatta be, Ónodi Boglárka fogszakorvos pedig a modern implantátumokról beszélt.


Panek Sándor


A borítóképen: Dr. Karácsonyi Bence fogszakorvos bemutatója a Kutatók éjszakáján. Fotó: Kovács-Jerney Ádám