Köszöntés

Sok szeretettel köszöntjük 65. születésnapja alkalmából Prof. Dr. Rakonczay Zoltánt az SZTE Fogorvostudományi Kar egyetemi tanárát!

Prof Dr Rakonczay Zoltán

Prof. Dr. Rakonczay Zoltán 2004. júliusától dolgozik a Fogorvostudományi Karon, mint egyetemi tanár. Kezdetektől a Fogpótlástani és Orális Biológiai Tanszék Orális Biológiai részlegének vezetője, 2008-2012 között dékán helyettesi feladatokat is ellátott.

Egyetemi tanulmányait a szegedi József Attila Tudományegyetemen végezte, 1971-ben okleveles biológusi diplomát szerzett, egyetemi doktori címét 1973-ban védte meg, majd 1983-ban a biológiai tudományok kandidátusa lett (MTA, Budapest). 1994 óta az MTA biológiai tudományok doktora. A biológia tudomány habilitált doktora címét 1995-ben védte meg a Szegedi Orvostudományi Egyetemen (SZOTE). 1973-1980 között az MTA Szegedi Biológiai Központ Biokémia Intézetének tudományos munkatársa, 1980-2004 között a SZOTE (majd SZTE) Általános Orvostudományi Karán dolgozott tudományos munkatársként, főmunkatársként majd tudományos tanácsadóként.

Vendégkutatóként és vendégprofesszorként neves európai és amerikai intézetekben dolgozott:

Centre de Neurochimie, Strasbourg, Franciaország;

Southern Illinois University, School of Medicine, Dept. Pharmacol., Springfield, IL, USA;

Mayo Clinic, Dept. Pharmacol., Rochester, MN, USA;

Universidad de Catholica, Santiago, Chile.

1987-ben „Kiváló Munkáért” kitüntetésben részesült (Egészségügyi Minisztérium) és 1997-2000 között Széchenyi Professzori Ösztöndíjat kapott.

Fő kutatási területe az Alzheimer-kór, a kolinerg rendszer és az acetilkolineszteráz szerepe, de 2004 után bekapcsolódott a Kar kutatási témaköreibe, különösen a titán implantátumok biointegrációjának vizsgálatába. Tudományos munkáinak száma több mint 70 (közlemények és könyvfejezetek) és ezek összimpakt faktora: 147,784 (2012-ig). Közleményeinek idézettsége 1140 (2012-ig), és több mint 100 kongresszusi összefoglaló társszerzője (összimpakt faktor: 85,69).

A Kar számára legjelentősebb érdeme, hogy vezetésével megalakult az SZTE Klinikai Orvostudományok Doktori Iskolán belül, a „Fogorvostudományi kutatások” című, önálló doktori alprogram. A Fogorvostudományi Kar az SZTE egyik legfiatalabb Kara, amely öt éve működik önállóan, a Szegedi Tudományegyetem 12. Karaként. A Karrá alakulás fontos feltételei voltak, hogy kutatólaboratóriumot és doktori iskolát alakítsunk, amely lehetővé teszi a Karon dolgozó klinikus kollégáknak a kutatómunkába való közvetlenebb bekapcsolódást, ezáltal a minősített oktatók számának növelését. Az alprogramban nemcsak nappali tagozatos PhD hallgatók, hanem munka melletti, egyéni felkészülők is regisztráltak, összesen eddig 17 fő. Az 5 éve működő doktori iskolában eddig 8 sikeres PhD védés történt.

Több hazai és nemzetközi pályázat (OTKA, ETT, EU5) kidolgozása fűződik nevéhez. Ezek segítségével a Fogorvostudományi Kar kutatólaboratóriumát korszerű készülékekkel tudtuk felszerelni és létrehoztuk a Kar sejtkultúra és hisztomorfometriai laboratóriumát.

2004 óta aktívan részt vesz a Fogorvostudományi Kar oktatásában: kifejlesztette az „Orális biológia” tantárgy korszerű tematikáját magyar és angol nyelven, előadásokat tart a „Fogászati anyagtan és technológia”, „Bio- és alloplasztikai anyagok fogászati alkalmazása”, „Fogorvosi diagnosztika és kezeléstervezés”, „Időskorú és különleges kezelést igénylő páciensek fogászati ellátása” c. tantárgyak keretében.

Vezetésével és irányításával jöttek létre először a Fogorvostudományi Karon a tudományos diákköri munkák. Jelentős szerepet vállal a diákkörös hallgatók munkájának irányításában, pályamunkákat bírál, helyi és országos diákköri konferenciákat szervez. Az SZTE, ÁOK Tudományos Diákköri Tanácsának titkára 1997-től, tavalyi évben az OTDT jubileumi emlékplakettel tüntették ki.

Személyében a hivatásához értő, azt szenvedéllyel művelő nagyszerű oktatót, kutatót és kollégát köszönthetünk!

Professzor Úrnak boldog születésnapot, további munkásságához sok sikert és jó egészséget kívánunk!